Cuda natury w Finlandii – dziwny kamień Kummakivi

Natura potrafi tworzyć niezwykłe dzieła, niektóre z nich urągające prawom fizyki. Przykładem wyjątkowego tworu przyrody jest z pewnością fińska skała Kummakivi, balansująca na wypukłym kamieniu i stykająca się ze swą podstawą bardzo niewielką powierzchnią. Wydawać by się mogło, że wystarczy byle podmuch, aby ów głaz przewrócić, mimo to, Kummakivi pewnie stoi w tym miejscu od wielu, wielu lat, a ludzka siła nie wystarczy, aby poruszyć ten kamień.

Osobliwa fińska skała

Nazwa Kummakivi w języku fińskim oznacza dosłownie “dziwny kamień” i doskonale oddaje charakter tej skały. Widok tego głazu musi wprawiać patrzących w zakłopotanie – w końcu powinien się dawno przewrócić. Ten mierzący ok. 7 metrów głaz stoi jednak pewnie na swym (wydawałoby się, skrajnie niestabilnym) podłożu. Ze względu na swój niezwykły wygląd i położenie, Kummakivi został objęty ochroną w 1962 r.

Dzieło lodowca czy może trolla?

Jak to się stało, że skała ta jest tak niezwykle położona? Wyjaśnienia tego stanu rzeczy są różne. Naukowcy skłaniają się ku teorii, że głaz został przyniesiony przez lodowiec, który wycofując się z tego obszaru, pozostawił skałę w oryginalnym położeniu. Osobliwy wygląd kamienia sprawia jednak, że niektórym wiara w racjonalne wyjaśnienia dotyczące umiejscowienia tej skały może przychodzić z trudnością. Z pomocą przychodzą wówczas lokalne legendy i fińska mitologia. Zwolennicy mniej naukowego podejścia uważają, że Kummakivi to dzieło gigantów lub trolli. Te mityczne stworzenia, cechujące się niezwykłą siłą, z którą nie mogła równać się siła człowieka, miały przynieść lub rzucić skałę na miejsce jej obecnego położenia, co ma tłumaczyć jej nietypowy wygląd.

Jeżeli chcecie zobaczyć na własne oczy tę niezwykłą skałę, musicie udać się do Karelii Południowej, a konkretnie do lasu znajdującego się w fińskiej gminie Ruokolahti, zlokalizowanej w południowo-wschodniej części tego kraju, niedaleko granicy z Rosją.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ruokolahti?

Dziwny kamień to niejedyna atrakcja tego obszaru. W  Ruokolahti znajdziecie grób słynnego fińskiego snajpera Simo Häyhä, uznawanego przez wiele osób za najskuteczniejszego strzelca wyborowego świata. Ten wybitny snajper spędził w tej miejscowości swoje ostatnie lata i został tu pochowany. W Ruokolahti warto również odwiedzić malowniczy kościół – obecny został wybudowany w 1854 r., częściowo w stylu neogotyckim. Projektantem budowli był Ernst Lohrmann. Na kościelnym wzgórzu znajduje się jeden z najstarszych budynków w tej miejscowości – zabytkowa dzwonnica.