Jakiej pogody możemy się spodziewać w Norwegii latem?

Każda z pór roku w Norwegii ma swój własny klimat i specyficzny charakter. W tym wpisie podpowiemy, jakiej pogody można się spodziewać latem. Jeśli więc zastanawiacie się czy podczas sierpniowego urlopu bardziej przydadzą Wam się topy, czy długie spodnie, to zachęcamy do lektury.

Letni klimat w Norwegii

Odwiedzając Norwegię w letnich miesiącach możecie spodziewać się długich, słonecznych – choć rzadko upalnych – dni oraz krótkich nocy. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień ze średnimi temperaturami na poziomie ok. 20 stopni Celsjusza. Prawdziwą zachętą dla turystów są tzw. białe noce, gdy słońce chowa się tylko na kilka godzin, nieco za linią horyzontu, a jego poświata powoduje, że nawet w środku nocy panuje przyjemny półmrok. Większość atrakcji turystycznych pozostaje wówczas zamknięta, ale doskonałą opcją są wycieczki plenerowe, podczas których można uwiecznić piękne, skandynawskie krajobrazy bez używania lampy błyskowej. W letnich miesiącach deszcz pada niezwykle rzadko, stąd też prawdopodobieństwo, że kapryśna aura pokrzyżuje nam plany urlopowe, jest naprawdę niewielkie.

Lokalne zróżnicowanie pogody

Warto pamiętać o lokalnym zróżnicowaniu pogody, na które wpływ ma nie tyle pora roku, co region Norwegii, w którym zdecydujemy się spędzić urlop. Najcieplej jest wewnątrz lądu oraz na południowym wybrzeżu pomiędzy Mandal i Oslo. Dla tych obszarów charakterystyczny jest suchy klimat i stabilne, przyjemne temperatury sięgające 25 stopni Celsjusza. Gdy wybierzemy Norwegię Północą lub Zachodnią, powinniśmy być przygotowani na bardziej zmienną i wilgotną aurę.

Jakie rzeczy spakować na letni urlop w Norwegii?

Pakując się przed wyjazdem do Norwegii należy koniecznie uwzględnić typ wypoczynku. Jeżeli w planach mamy aktywne spędzanie czasu w górach, bezwzględnie należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania: chroniącą przed wiatrem i deszczem odzież wierzchnią, buty trekkingowe, czapkę, szalik i rękawiczki. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinien być także krem z filtrem, który warto stosować nawet wówczas, gdy odczuwalna temperatura nie jest wysoka.

Gdy zamierzamy ograniczyć się do plażowania i zwiedzania głównych atrakcji turystycznych wówczas możemy postawić przede wszystkim na letnie rzeczy. Zawsze też przed wyjazdem warto sprawdzić prognozę pogody – nawet za pośrednictwem popularnych aplikacji mobilnych.

Norwegia jest doskonałym kierunkiem urlopowym dla osób chcących korzystać z promieni słonecznych, ale nieprzepadających za upałami. Lato w Norwegii stanowi przyjemną odmianę po długich, mroźnych miesiącach oraz pozwala poznać ten nordycki kraj od najlepszej strony.