Szwedzki Park Niedźwiedzi

Chociaż niedźwiedzie ważą nawet kilkaset kilogramów, to w książkach i filmach dla dzieci przedstawia się je jako urocze i miłe misie. W rzeczywistości są to wszystkożercy prowadzące samotny tryb życia, w pełni dopasowany do mijających pór roku – wiosnę niedźwiedzie spędzają na godach, lato na łowach, a jesienią obrastają w dodatkowe kilogramy, wykorzystywane później w trakcie snu zimowego. Jeśli życie tych zwierząt nas ciekawi, możemy stać się jego obserwatorami wybierając się do Parku Niedźwiedzi, który znajduje się w szwedzkiej miejscowości Grönklitt.

Safari wśród niedźwiedzi

Park Niedźwiedzi liczy sobie ponad 90 000 m2. Na tym przestronnym terenie bytuje obok siebie wiele drapieżników – są wśród nich rysie, rosomaki, wilki, lisy oraz oczywiście niedźwiedzie brunatne. Ideą powstania tego miejsca była chęć zachowania gatunków zwierząt, które powoli ulegają wyginięciu – jak choćby rosomaki, których ogólna populacja wynosi ok. 2000 osobników. Żeby zaspokoić naturalną ciekawość człowieka, postanowiono udostępnić park zwiedzającym, którzy mogą wybrać się na wycieczkę w rodzaju pieszego safari. W Parku Niedźwiedzim utworzono specjalne ścieżki, wraz z rampami i wybiegami, które są wydzielone za pomocą wytrzymałego, kilkumetrowego ogrodzenia. Turyści są więc bezpieczni, a przy tym mogą na własne oczy obserwować codzienne życie i zwyczaje drapieżników – również na specjalnych wzniesieniach i z dystansu za pomocą np. lornetek.

Fascynujące życie niezwykłego drapieżnika

Niedźwiedzie brunatne to zwierzęta wyjątkowe. Posiadają ogromną siłę, mają duże i masywne ciała, lecz przy tym są niezwykle szybkie i zwinne – potrafią zabić inne zwierzęta jednym uderzeniem, a przy tym zwinnie wchodzą na drzewa. Niedźwiedzie to piękne zwierzęta, których sierść przybiera różnorakie barwy – od ciemnobrązowej poprzez rudości aż do tonacji jasnobrązowych.

Wyjątkowa szansa na lepsze poznanie dzikiej przyrody

Jedynym powodem zmniejszania się populacji niedźwiedzi jest działalność ludzi. Pozbawianie niedźwiedzi ich naturalnego środowiska, czyli karczowanie lasów, przeprowadzanie odstrzału oraz niepokojenie zwierząt mogą doprowadzić do wyginięcia tych fascynujących stworzeń. Dlatego miejsca takie jak Park Grönklitt posiadają znaczenie szczególne – dzięki nim turyści nie ingerują bezpośrednio w życie drapieżników, ale mają jednocześnie szansę na obserwację niedźwiedzi w ich naturalnym środowisku.

Warto zatem wybrać się na wycieczkę do Szwecji, do tamtejszego Parku Niedźwiedzi. Przekonamy się, jak żyją te zwierzęta, a po wycieczce pełnej pięknych widoków możemy odpocząć i zjeść posiłek nad pobliskim jeziorem.