Norweskie mity i legendy

Norwegia jest krainą, która głównie kojarzy się z walecznymi i dzielnymi wikingami. Przodkowie Norwegów, jak wszyscy rdzenni mieszkańcy swych ziem, szukali wyjaśnień na temat stworzenia i funkcjonowania świata, w którym żyją.
Starzy Norwegowie wierzyli, że światem rządzą istoty nadprzyrodzone – bóstwa. Najważniejszymi bogami norweskimi byli Odin – bóg wojny, Thor – bóg ogniska domowego oraz Freja – bogini miłości i płodności. Wierzono, że bogowie mieszkają w siedzibach zwanych Åsgard i Wanheim, natomiast ludzie w Midgradzie. Kresem doczesnego świata miała stać się walka pomiędzy bogami a olbrzymami – Ragnarök, która doprowadzi do powstania świata o nowym porządku i ładzie.
Norwegowity, które charakteryzują się tym, że są złośliwe, dokuczliwe i głupie. Uwielbiają szkodzić ludziom i wystawiać ich na próby. Za swoje siedziby powzięły lasy i trudno dostępne jaskinie. Wiele pasm górskich w Norwegii (np. De Syv Søstre) utożsamianych jest z zaklętymi trolami, które zostały ukarane. Istnieje również wiele miejsc, gdzie można spotkać te nieobliczalne stwory (Trolstigen).
Gnomy są bardziej przyjaznymi stworkami i są podobne do naszych krasnali. Zamieszkują stajnie i obory, a dobrze traktowane i karmione, zapominają o psotach i chętnie pomagają człowiekowi. Bożonarodzeniowe prezenty w Norwegii są przynoszone przez jullenissena, zadbanego i nakarmionego gnoma.