Skandynawia – raj dla wędkarzy

Zapaleni wędkarze doskonale wiedzą, jak ten rodzaj aktywności pozwala odpocząć, pobyć samemu z własnymi myślami, choć na chwilę odciąć się od codziennej rutyny. Kiedy jesteśmy na początku wędkarskiej przygody, pobliskie jezioro czy rzeka spełnia nasze oczekiwania i aspiracje poławiacza ryb. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i przychodzi moment, kiedy to już nie wystarcza. Jesteśmy spragnieni nowych umiejętności, nowych miejsc i przygody. Wtedy doskonałym pomysłem może okazać się wyprawa do Skandynawii, swoistego raju dla wędkarzy. Pamiętając o odpowiednim przygotowaniu, wyposażeni w dobrą energię i motywację do działania, prawdopodobnie wybierzemy się na najlepszą przygodę naszego życia.

Skandynawski raj

Skandynawia jest miejscem, gdzie możemy łowić piękne i ogromne okazy ryb. W zasięgu naszej wędki są halibuty, łososie, szczupaki, dorsze, a nawet kolenie (gatunek rekina). Smaczku naszej przygodzie dodaje otoczenie, w którym będziemy łowić. Zapierające dech w piersiach widoki, nieokiełzana przyroda, fiordy, wybrzeża i wyspy – wszystko to sprawi, że na pewno będziemy chcieli tu jeszcze wrócić, nie tylko łowić, ale i poznawać te niesamowite miejsca. W zależności od tego, jakimi wędkarzami jesteśmy i czego szukamy w tej pasji, możemy łowić samotnie, zapisać się na rejs wędkarski, a nawet przyłączyć się do miejscowego rybaka, by razem z nim poszukiwać morskich okazów. Zawsze możemy liczyć na pomoc doświadczonych rybaków i instruktorów wędkowania, którzy chętnie dzielą się swoja wiedzą i doświadczeniem.

… ale i zasady

Łowiąc na terenie krajów Europy północnej, musimy pamiętać o tym, że ich mieszkańcy długo pracowali na zaufanie i szacunek morza, więc teraz dbają o swoje relacje z żywiołem. Na przykład w Norwegii nie wolno zakładać żywych przynęt, a jedynie sztuczne. Z kolei szwedzkie zwyczaje pozwalają na zabranie z łowiska tylko tylu ryb, ile potrzebujemy do spożycia w danym dniu. Nie zabieramy niczego na zapas ani do mrożenia. Kiedy w Norwegii wszędzie łowimy za darmo, w Szwecji na łowienie w wodach słodkich potrzebujemy pozwolenia. Ale wszędzie, bez względu na obowiązujące zasady, musimy pamiętać o dobrej jakości odzieży wędkarskiej, która ochroni nas przed zimnem, wiatrem i deszczem, nie pozwalając zakłócić ukochanego wędkowania.

Wybranie się do Skandynawii w poszukiwaniu wędkarskiej przygody na pewno zaowocuje wspaniałymi przeżyciami i wspomnieniami. Bardzo prawdopodobnym jest, że nie będziemy już sobie mogli wyobrazić łowienia w innym miejscu i ciągle będziemy wracać do naszego wędkarskiego raju.