Koleją przez Norwegię, czyli kilka słów o Flamsbana

Flamsbana jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii, która może poszczycić się tytułem “najpiękniejszej trasy kolejowej świata”. Kurs linii kolejowej ciągnie się wzdłuż stromej i głębokiej doliny rzeki Flåm, a w czasie godzinnej jazdy tą trasą możemy zobaczyć prawie wszystkie zjawiska przyrodnicze, jakie oferuje norweski krajobraz: fiordy, góry, jeziora i wodospady. Nadany tytuł przekłada się na liczbę turystów rokrocznie odwiedzających norweską atrakcję. Tysiące podróżujących chętnie przemierza 20-kilometrowy odcinek pomiędzy Flåm a Myrdal, by móc z okien pociągu podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na dolinę i otaczające ją ośnieżone szczyty górskie.

Trochę faktów

Budowa kolei Flamsbana rozpoczęła się w 1924 roku. Zamysł powstania trasy łączącej Flåm i Myrdal pojawił się już dużo wcześniej, ale całe przedsięwzięcie nie należało do prostych ze względu na nietypowy przebieg linii kolejowej pomiędzy górami, dolinami i wodospadami. Powstała trasa należy do najbardziej stromych tras kolejowych w Europie i jest jedną z najbardziej nachylonych na świecie. Pomiędzy położonym 27 m n.p.m. Flåm a znajdującym się wysoko w górach Myrdal jest aż 863 metrów różnicy wysokości. Turyści odczują to zwłaszcza podczas jazdy w dół, która budzi najwięcej emocji. Odcinek łączący Flåm i Myrdal ma 10 stacji, które pociąg pokonuje w ciągu 56 minut, 10 razy na dobę.

Dużo wrażeń

Przejażdżka Flamsbana to ekscytująca podróż dla ludzi o mocnych nerwach. Oprócz zagwarantowanej adrenaliny możemy być pewni, że przejażdżka koleją dostarczy nam niezapomnianych przeżyć związanych z mijanymi krajobrazami. Przemierzając tą niezwykłą trasę, mamy możliwość podziwiania wysokich stoków górskich, z których co jakiś czas spada wodospad. Szlak wiodący wzdłuż brzegów rzeki co jakiś czas wjeżdża w tunel, z których najdłuższy Nåli tunel liczy aż 1320 metrów. Pomiędzy tunelami mamy okazję podziwiać rozległą dolinę z zapierającymi dech w piersiach widokami. Niewątpliwie urokliwymi punktami wycieczki są liczne wodospady, które stanowią o atrakcyjności krajobrazowej doliny Flåm. By turyści mogli z bliska podziwiać widok i zrobić pamiątkowe zdjęcie, przy wodospadzie Kjosfossen, na specjalnie zbudowanym peronie, Flamsbana zatrzymuje się na kilka minut.

Podróżując Flamsbana, mamy okazję z okien pociągu podziwiać urokliwe miejsca norweskiego krajobrazu. Starodawny klimat kolejki, przepiękne widoki i odrobina adrenaliny sprawią, że podróż będzie należeć do niezapomnianych i wartych do powtórzenia.