Ekologiczne rozwiązania, którymi może zainspirować nas Skandynawia

Skandynawia to region, który wyróżnia się pod względem ochrony środowiska i ekologii. W krajach północy te kwestie stały się nieodłącznym elementem życia. Wiele rozwiązań dotyczących przetwarzania śmieci (które wprowadzono już u naszych sąsiadów), z pewnością może stanowić inspirację dla obywateli innych krajów. Przyglądnijmy się bliżej, jak z problemem zanieczyszczeń i odpadów radzą sobie Skandynawowie.

Ekologiczne rozwiązania prosto ze Skandynawii

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z problemem zaśmiecenia środowiska jest segregacja odpadów. Zdają sobie z tego sprawę Szwedzi, dla których odpowiednie rozdzielanie śmieci stało się codziennym nawykiem. Jest to wiedza, którą przekazują swoim dzieciom. Segregowanie to nie tylko łatwiejsze zarządzanie odpadami, ale też możliwość ich ponownego wykorzystania w pożyteczny sposób. Szwedzkie rodziny wiedzą, że ich odpady kuchenne, zostaną zużyte w formie biogazu, który zasila autobusy i śmieciarki. Reszta śmieci, które nie podlegają recyklingowi, zostanie spalona w spalarni. W ten sposób energia pozyskana ze spalania śmieci trafi do centralnego ogrzewania miejskiego. Osoby, które nie segregują śmieci, narażają się na otrzymanie mandatu, jednak dla większości Szwedów wystarczającą motywacją jest właśnie to, że widzą, że ich działanie ma realne przełożenie na funkcjonowanie miast. Rozwiązaniem, które dodatkowo ma usprawnić cały proces transportu i segregacji odpadów, jest pomysł, aby stworzyć system próżniowych tuneli biegnących pod ulicami miasta. Nad takim projektem już pracują miejskie władze Sztokholmu. Mieszkańcy będą mieli możliwość wrzucenia śmieci do kanałów, których ujścia będą umieszczone pod ich domami. Stamtąd będą trafiały podziemną drogą do punktu zbiorczego. Inną metodą rozpowszechnioną w Szwecji jest kaucja za puszki i plastikowe butelki. Wrzucając je do specjalnych automatów, można otrzymać zwrot kaucji. Podobne rozwiązania wprowadza się również w innych krajach skandynawskich, na przykład w Norwegii.

Segregacja odpadów to nie wszystko

Oprócz wymienionych działań Szwedzi zwracają też uwagę na to, aby żyć oszczędnie. W przypadku ich kraju przykład idzie z góry, ponieważ kilka lat temu Szwecję obiegła informacja, że król zakazał używania wanien w swoich posiadłościach. Skandynawowie rozwijają także odnawialne źródła energii i coraz częściej zmieniają dietę z mięsnej na wegańską – uważają, że hodowla zwierząt negatywnie wpływa na środowisko.