Obiekty znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO są pod szczególną ochroną ze względu na swoją wartość, jaką stanowią dla człowieka i kultury. W przypadku Norwegii na liście UNESCO znalazło się aż siedem zakątków skandynawskiego państwa, które na pewno warto zobaczyć, planując wyprawę na północ z naszym biurem podróży – http://pmscan.pl/norwegia-wycieczki/.
Bryggen
Bryggen to zabytkowa dzielnica wpisana na listę UNESCO dzięki swojej drewnianej zabudowie, decydującej o unikatowym charakterze tych handlowych budynków. 62 hanzeatyckie budowle stanowią obecnie niezaprzeczalną wizytówkę Bergen i sprawiają, że pomylenie tego miasta z innym staje się niemożliwe.
Røros
Røros to jedno z dwóch norweskich miast górniczych, leżące w regionie Sør-Trøndelag. Kiedyś słynące z wydobycia miedzi, w roku 1980 wpisane na listę UNESCO ze względu na autentyczne budowle drewniane oraz unikalny charakter miasteczka.
Archipelag Vega
To grupa wysp na Morzu Norweskim składająca się z około 6,5 tysiąca małych wysepek. Miejsce to, obok rybackich wiosek, stanowi również ostoję dla ptaków, żyjących w pobliżu samego koła podbiegunowego, takich jak: orły bieliki, brodźce, gęsi gęgawy czy kormorany czubate.
Ryty naskalne – Alta
To zdobione skały po raz pierwszy odkryte w 1973 roku. Do dziś odnaleziono ich ponad 6000. Najstarsze arcydzieła pochodzą z 4200 roku p.n.e., najnowsze zaś z 500 p.n.e. W przeważającej mierze przedstawiają łowiecko-zbieracką kulturę dawnych ludów i stanowią jedyną prehistoryczną spuściznę Norwegii.
Południk Struvego
Łuk Struvego to mający początek w Norwegii, a kończący się na Ukrainie łańcuch triangulacyjnych punktów pomiarowych stworzony w celu dokładnego zmierzenia formy i rozmiarów Ziemi. Rozbieżność między współczesnymi obliczeniami a tymi wykonanymi blisko 200 lat temu wynosi zaledwie 3,5 cm!
Kościół klepkowy w Urnes
To najstarszy, powstały w 1130 roku, kościół klepkowy w Norwegii. Zdobiące świątynie inskrypcje runiczne oraz liczne motywy biblijne i roślinne wykonane w mistrzowski sposób doprowadziły do tego, że tego typu dekoracje zaczęto określać mianem stylu Urnes.
Fiordy Norwegii zachodniej
W 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały Geirangerfjorden oraz Nærøyfjorden. Pierwszy z fiordów to ośnieżone szczyty górskie, niezwykłe wodospady i roślinność ciągnące się przez 15 km. Zapierające dech w piersiach krajobrazy decydują o popularności tej niewątpliwej atrakcji turystycznej Norwegii. Natomiast Nærøyfjorden to położony w samym sercu krainy fiordów jeden z najpiękniejszych norweskich zakątków wciągnięty na listę Unesco ze względu na wyjątkowe piękno nienaruszone przez działalność człowieka.